aktualności

Najlepsze opolskie szkoły ponadgimnazjalne

Jeszcze do 2019 roku funkcjonowały w Polsce gimnazja. Znaczy to, że w dobiegającym końca roku do szkół średnic poszli zarówno absolwenci ośmioletnich szkół podstawowych, jak i ci, którzy właśnie skończyli gimnazjum. W szkołach średnich oznacza to utworzenie dodatkowego rocznika – osób, które wciąż uczyć będą się starym, trzyletnim trybem. Z kolei za trzy lata dwa razy więcej uczniów będzie zdawało maturę i próbowało dostać się na studia. Część z nich, ze względów na ograniczona liczbę miejsc nie dostanie się od razu i będzie próbować w kolejnych latach. Oznacza to, że prawdopodobnie trudniej będzie dostać się na wymarzone studia przez kilka lat z rzędu. Dlatego właśnie warto postawić na jak najlepszą szkołę średnią już teraz.

Ranking szkół w Opolu

Co roku publikowanych jest w Polsce kilka rankingów, porównujących ze sobą szkoły średnie w Polsce. Porównywalne są zarówno wszystkie typy szkół, jak i osobno – licea i szkoły techniczne. Zasadniczym kryterium, jakie przyjmuje się w tworzeniu takich rankingów jest zdawalność matur i wyniki, jakie na nich osiągają uczniowie. Oczywiście listy takie są bardzo długie. Na ich podstawie można jednak bardzo łatwo porównać ze sobą szkoły w poszczególnych miejscowościach. Jak się okazuje, opolskie licea i technika wypadają w ogólnopolskim rankingu całkiem nieźle. Jak wygląda ranking najlepszych szkół średnich w Opolu?

Najlepsze opolskie szkoły ponadgimnazjalne

Szczególnie wysokie miejsce w ogólnopolskich rankingach zajęły w ostatnim roku cztery opolskie szkoły. Najlepsze licea w Opolu to dwie szkoły. Taka sama jest ilość wysoko notowanych techników. Pierwszą z nich jest III Publiczne Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej-Curie. Liceum to oferuje swoim uczniom naukę na pięciu różnych profilach, w tym również z opcją prowadzenia zajęć w języku angielskim. Według ogólnopolskiego rankingu opublikowanego przez znany miesięcznik „Perspektywy”, szkoła ta zajęła trzydzieste trzecie miejsce, co – biorąc pod uwagę liczbę liceów w naszym kraju – plasuje tę szkołę w ścisłej czołówce. Drugim liceum, które zajmuję wysoką pozycję jest Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr II z Oddziałami Dwujęzycznymi. W tym samym rankingu znalazło się ono na siedemdziesiątym szóstym miejscu. Wśród opolskich techników prym wiedzie zdecydowanie Publiczne Technikum nr 5 w Zespole Szkół Elektrycznych. W ogólnopolskim rankingu dla szkół technicznych zajęło ono bardzo wysoką, bo trzynastą pozycję. Publiczne Technikum nr 3 w ZS Ekonomicznych zajęło bardzo zbliżone – szesnaste miejsce.

Previous Article
Next Article

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *