adwokat

Jak zostać adwokatem?

Droga do zastania adwokatem jest długa i zwykle wyboista. Lata nauki i praktyki z całą pewnością się opłacają, szczególnie w przypadku prowadzenia swojej własnej kancelarii adwokackiej. Jest to zawód cieszący się prestiżem i poważaniem wśród społeczeństwa.

Jak zostać adwokatem? To pytanie zadaliśmy Pani adwokat Oldze Sachanbińskiej z Kancelarii Adwokackiej Sachanbiński & Sachanbińska s.c. z Opola.

Własna kancelaria prawna jest marzeniem wielu młodych prawników. Pierwszym krokiem do wkroczenia na ścieżkę adwokacką jest oczywiście wybranie odpowiednich studiów prawniczych. Dalej jest egzamin na aplikację i sama aplikacja, a na koniec zdanie egzaminu zawodowego. Uzyskanie pozytywnej oceny z końcowego egzaminu otwiera bramę do świata szeroko pojętego prawa, gdyż dzięki niej można znaleźć się wreszcie na liście adwokatów. Droga do tego jest jednak bardzo długa. Zwieńczeniem aplikacji każdego roku jest kolokwium, a sam egzamin zawodowy trwa aż cztery godziny i składa się z 150 pytań. Aplikacja trwa 3 lata i 6 miesięcy, a obowiązek znalezienia patrona odpowiedzialnego za jej przebieg i kształcenie spoczywa na aplikancie.

Trzeba mieć na uwadze też to, że nie każdy może zostać adwokatem. Konieczne jest podsiadanie pewnych predyspozycji. Świetna pamięć to nie wszystko. Od adwokata wymaga się otwartości, komunikatywności, nienagannej prezencji i nieprzeciętnego zasobu słownictwa. Odwaga i roszczeniowość także mają znaczenie. Podobnie jak dociekliwość i umiejętność przewidywania. Zawód ten jest związany ze stresem, na który adwokat musi być odporny. Umiejętność obserwowania i słuchania także jest bardzo istotna. Młodzi adwokaci mogą szukać pracy w kancelariach innych prawników czy w spółkach adwokackich. Inną opcją jest założenie własnej kancelarii adwokackiej.

Jaka specjalizacja?

Prawo jest bardzo zawiłą i obszerną dziedziną, którą można tak naprawdę studiować latami i nadal nie być w stanie uzyskać wszystkich specjalizacji. Na próżno jest spodziewać się adwokata, który jest fachowcem we wszystkim. Tym bardziej, że przepisy prawa nieustannie się zmieniają trzeba być z nimi na bieżąco. Zawód ten wymaga otwartości umysłu i ciągłego poszerzania swojej wiedzy, czyli poświęcenia swojego czasu i energii. Pojawia się pytanie, czy specjalizacja w branży prawniczej jest potrzebna? Jeśli adwokat liczy na większe zarobki i chce być profesjonalistą w danej dziedzinie, to rzeczywiście powinien zdecydować się na konkretną specjalizację. W kancelariach prawnych pracują adwokaci z różnymi specjalizacjami, co czyni je bardziej wartościowymi i profesjonalnymi. Z ich usług korzystają zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi. Do wyboru jest wiele specjalizacji: prawo rodzinne, prawo cywilne, prawo pracy, mediacje, prawo spółek handlowych, prawo karne, prawo administracyjne.

Jeśli adwokat chce się wyspecjalizować, to powinien we własnym zakresie pogłębiać wiedzę i umiejętności z interesującej go dziedziny prawa. Pomocne jest czytanie literatury branżowej, branie udziału w szkoleniach/kursach/konferencjach naukowych, wybranie się na studia podyplomowe lub na doktorat, znalezienie pracy czy praktyk związanych z interesującą go dziedziną, dołączenie do grup dyskusyjnych/specjalistycznych i branie w nich aktywnego udziału. Branża prawnicza zmierza w kierunku specjalizacji i do polepszenia świadczonych usług prawnych warto się wyspecjalizować.

Previous Article
Next Article

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *