matura

Jak skutecznie przygotować się do matury?

MATERIAŁ ZEWNĘTRZNY

Zbliża się maj, a wraz z nim gorący okres dla wielu młodych ludzi. Na początku miesiąca odbędą się egzaminy maturalne, które są ważnym krokiem w dorosłość. Dobre wyniki z matur otworzą drzwi do wielu renomowanych uczelni. O czym należy pamiętać, przygotowując się do egzaminów? Czy warto korzystać z kursów przygotowujących do matury?

Matura 2024 – terminy

Matury co roku zaczynają się na początku maja, dokładne terminy ustala CKE. W tym roku egzaminy pisemne potrwają od 7 do 24 maja, a matury ustne od 11 do 25 maja. Na wyniki maturzyści będą musieli poczekać do 9 lipca. Absolwenci muszą zdawać egzaminy pisemne z języka polskiego, języka obcego oraz matematyki na poziomie podstawowym, a także egzaminy ustne z języka polskiego i języka obcego. Konieczne jest także zdawanie egzaminu z przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Maturzyści mogą zdawać maksymalnie sześć przedmiotów na poziomie rozszerzonym. Aby zdać maturę, należy uzyskać minimum 30% maksymalnej liczby punktów z egzaminów obowiązkowych oraz przystąpić do jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym.

Jak przygotować się do matury – podstawowe kroki

Z przygotowaniami do matury nie warto czekać do ostatniej chwili. Im wcześnie zacznie się naukę, tym większe szanse, że wynik egzaminu będzie zadowalający. Materiał najlepiej podzielić na mniejsze partie, ustalić ilość czasu, którą dziennie można poświecić na naukę. Oczywiście należy pamiętać, aby w czasie przygotowań nie zapomnieć o odpoczynku i prawidłowej ilość snu, który wpływa na prawidłowe funkcjonowanie mózgu. Bez tego trudno o efektywność. Już na początku września warto ustalić sobie plan, wybrać maturalne przedmioty, zastanowić się, jaki materiał wymaga powtórzenia. W przypadku, gdy jakieś zagadnienia wymagają wytłumaczenia, warto znaleźć korepetytora lub zapisać się na kurs przygotowujący do matury. Dużo materiałów do nauki można znaleźć również w internecie. Warto z tego korzystać, bo udostępnione treścią są często wartościowe, godne uwagi. Niektóre kanały prowadzą nauczyciele, którzy doskonale wiedzą, jak przygotować uczniów do egzaminu dojrzałości. Warto również zaopatrzyć się w odpowiednie podręczniki np. repetytoria maturalne, które zawierają wytłumaczenia tematów, a także przykładowe arkusze egzaminacyjne.

Kursy przygotowujące do egzaminu maturalnego

Doskonałym sposobem, pomagającym przyswoić sobie wiedzę wymaganą na maturze są kursy maturalne. Oferta takich kursów jest bardzo szeroka, można wybrać kursy weekendowe, semestralne, prowadzone stacjonarnie lub online. Maturzyści najczęściej wybierają kursy z takich przedmiotów jak: matematyka, język polski, język angielski, historia, geografia, biologia, fizyka. Dobre kursy maturalne pozwalają zdobyć wysoki wynik na egzaminie, a tym samym zwiększyć swoje szanse na dostanie się na wymarzone studia. Na co zwracać uwagę, wybierając kurs przygotowujący do matury? Co jest ważne?

  • Indywidualne podejście do każdego uczestnika,
  • Dostęp do materiałów, książek, materiałów online,
  • Nowoczesne metody nauki, które bazujące na skojarzeniach, zrozumieniu materiałów itp.
  • Rozwiązywanie próbnych arkuszy maturalnych,
  • Odpowiednia kadra, z dużym doświadczeniem, umiejętnościami pedagogicznymi, odpowiednim podejściem do młodych ludzi,
  • Możliwość wyboru zajęć, zgodnie ze swoimi potrzebami,
  • Przygotowanie na poziomie podstawowym oraz rozszerzonym.

Wartościowe kursy maturalne nie tylko pomagają przyswoić i usystematyzować wymaganą wiedzą, ale także pokazują, jak wygląda matura, uczą rozwiązywania arkuszy egzaminacyjnych, zarządzania czasem na egzaminie. Kursanci mogą zapoznać się ze strategiami stosowanymi na maturach, co na pewno pomoże zredukować stres. Symposiopl to kursy odbywające się według systemu Matura Key. Dzięki niej maturzyści powtarzają i utrwalają wiadomości ze szkoły, poznają najskuteczniejsze taktyki i triki egzaminacyjne oraz schematy, według których konstruowane są maturalne arkusze. Kursy odbywają się w małych grupach, popołudniami lub w weekendy, dzięki temu nie kolidują z innymi zajęciami.

Kursy maturalne to świetny sposób na przygotowanie się do egzaminu dojrzałości.  Dzięki kursom można nie tylko dobrze się przygotować, ale także nauczyć walczyć ze stresem, który często jest przyczyną niepowodzeń.

Previous Article

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *