podręczniki do nauki języków obcych

Nauka języka – jaki wybrać na początek?

Na naukę nigdy nie jest za późno, dlatego w każdym wieku można poznać nowy język. Naprawdę warto, bo znajomość obcego języka znacznie poszerza horyzonty, zwiększa szanse na skuteczną komunikację za granicą czy pozwala znaleźć lepsze perspektywy zatrudnienia. W przypadku powzięcia postanowienia o rozpoczęciu edukacji trzeba jednak podjąć jedną ważną decyzję – wybrać język do nauki.

Czym się kierować wybierając język obcy

Motywacja

Istnieje kilka zasad, którymi należy kierować się przy wyborze języka. Na początku należy sobie odpowiedzieć na pytanie – w jakim celu rozpoczyna się naukę. Powodów może być naprawdę wiele. Niektórzy chcą zwiększyć perspektywy zatrudnienia, inni zainteresowani są daną kulturą i w związku z tym chcą poznać język, jeszcze inni pragną zwiększyć swoją komunikatywność czy też uczą się języka przed wyjazdem za granicę. To właśnie w zależności od motywacji powinien być wybrany język.

Użyteczność

Nauka języka to proces długotrwały i bardziej zbliżony do chodzenia na siłownię niż do jazdy na rowerze – nie można nauczyć się go raz, a dobrze, ale trzeba rozwijać swoje umiejętności i wciąż powtarzać słówka czy gramatykę, by utrzymać pewien poziom albo jeszcze się rozwinąć. Warto wiec wybrać język użyteczny, a więc taki, który liczy się na rynku pracy albo też taki, którym ludzie posługują się w wielu krajach. Łatwiej będzie bowiem doskonalić wtedy swoje umiejętności i więcej będzie ku temu okazji.

Możliwości

Nauka języka obcego będzie znacznie łatwiejsza, jeśli będzie dysponować się odpowiednią ilością materiałów. Najlepiej więc zdecydować się na taki język, którego uczą w pobliskich szkołach językowych, na temat którego można znaleźć wiele wskazówek w internecie, dobrych podręczników czy też filmów albo seriali.

Jaki język na początek?

Jeśli podejmie się decyzję o nauce języka obcego, warto wybrać więc taki, który okaże się użyteczny i którego będzie można się uczyć nie tylko w szkole językowej, ale także podczas oglądania filmów czy czytania zagranicznych książek. Oczywiście najbardziej użyteczny i powszechny z pewnością będzie język angielski. Dobrym wyborem jest jednak także bardzo popularny obecnie język hiszpański czy niemiecki. Żeby nauka była prostsza, można zdecydować się na język z tej samej rodziny – na przykład zacząć uczyć się czeskiego czy rosyjskiego albo wybrać włoski, jeśli zna się już podstawy języka hiszpańskiego. Wbrew pozorom naukę można jednak także rozpocząć od języka chińskiego. Nauka nowego alfabetu co prawda okaże się skomplikowana, jednak potem będzie już coraz łatwiej, a z pewnością osoby umiejące posługiwać się językiem chińskim mają duże znaczenie na rynku pracy.

Previous Article
Next Article

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *