projektowanie wnętrz

Jak zostać projektantem wnętrz?

Aranżacja przestrzeni mieszkalnej staje się coraz bardziej popularną sztuką. Dawno już przestaliśmy zadowalać się chaotycznym rozłożeniem rozmaitych, niepasujących do siebie przedmiotów, które udało się zdobyć na wyprzedaży. Dzisiejsze wnętrza, zarówno te mieszkalne, jak i te firmowe, urządzane są według pewnych kanonów, które stanowią sztukę. Zawód projektant wnętrz jest ciekawy i niezwykle pożądany dzisiaj. Co trzeba umieć żeby nim zostać? Jaka szkoła jest potrzebna? Odpowiedzi na te pytania udzieliła nam Magdalena Olejnik z biura projektowego byMadeline z Opola.

Zawód – projektant wnętrz

Licencja?

Zazwyczaj, kiedy interesuje nas zawód projektant wnętrz, zastanawiamy się jaka szkoła będzie nam potrzebna. Istnieje kilka możliwości, które prowadzą do uzyskania kwalifikacji uprawniających do wykonywania zawodu dekoratora czy projektanta wnętrz. Jednym z najbardziej popularnych są studia kierunkowe na Akademii Sztuk Pięknych. Nie jest to jednak jedyna droga. Kwalifikacje można uzyskać uczestnicząc i kończąc odpowiednie kursy specjalistyczne, których na rynku jest olbrzymia ilość. Można także pobierać edukację w liceach plastycznych czy szkołach policealnych. Te formy pobierania nauki przygotują do wykonywania zawodu. Czy jednak jest to konieczny etap? Nie. Zawód projektanta wnętrz nie należy do profesji licencjonowanych, więc nie istnieje żaden przepis, który kodyfikowałby konieczność posiadania kwalifikacji dyplomowych. Brak przysłowiowego papieru może jednak stanowić przeszkodę przy poszukiwaniu pracy w specjalistycznych pracowniach, nie zamyka jednak drogi. Jest to bowiem zawód, w którym liczy się talent i umiejętności, nie zaś dyplom. Można także założyć swoją działalność, nawet jeżeli nie posiadamy odpowiedniego wykształcenia. Co zatem liczy się w drodze ku zostaniu projektantem wnętrz?

Umiejętności

Umiejętności i talent to podstawowe wymagania, które są o wiele bardziej istotne niż dyplomy ukończonych kursów. Najważniejsze jest poczucie estetyki. Nie da się tego jednoznacznie określić czym jest. Dla każdego piękne jest co innego. Chodzi jednak o to, by potrafić rozróżnić sztukę wyrafinowaną od tandety, od kiczu. Poczucie estetyki bierze się z umiejętności określenia proporcji, umiaru oraz stylistycznej jedności. Jest to zarówno elementem wrodzonego talentu, jak i pewnych nabytych umiejętności. Niezwykle istotna jest kreatywność. Projektant wnętrz bowiem musi samodzielnie dobrać elementy dekoracyjne oraz ich układ. Powinno mieć to charakter indywidualny, z osobna dobierany do konkretnego pomieszczenia. Powielanie schematów szybko wprowadzi rutynę, która zaburzy świeżość pomysłów. Kolejna cecha to myślenie przestrzenne oraz umiejętność czytania rysunków technicznych. Bardzo często pracę przyjdzie bowiem wykonywać na podstawie planów. Często jest to pomijane, ale niezwykle istotna jest empatia. Umiejętność wyczucia czyiś emocji, zapotrzebowań i zainteresowań, jest czynnikiem niezbędnym przy dobieraniu odpowiednich aranżacji. Najbardziej udany wystrój wnętrz jest wtedy, kiedy poza estetyką i dobrze dobranymi proporcjami, jego styl jest dopasowany do charakteru i temperamentu użytkowników tych pomieszczeń.

Wiedza

Wiedza teoretyczna oczywiście też jest ważna. Można się jej nauczyć samodzielnie. Chodzi przede wszystkim o poznanie wyznaczników poszczególnych stylów aranżacyjnych, o umiejętność łączenia kolorów i poszczególnych motywów, a także dobre rozeznanie w ogólnie pojętej sztuce. Korzystanie wachlarzem sprawdzonych wzorów, które wykreowali najwięksi czy to pędzla, czy ołówka, stwarza potężne zaplecze kreacyjne. Najważniejsza jest jednak znajomość bieżących trendów.

Previous Article
Next Article

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *