doradca podatkowy

Jak zostać doradcą podatkowym?

Wielu osobom kwestie podatków kojarzą się z czymś skomplikowanym oraz niezbyt przyjemnym. Tymczasem zawód doradcy podatkowego może być naprawdę interesujący, tym bardziej, że jest to zawód zaufania publicznego. Będąc osobom fizyczną i chcąc taką funkcję pełnić trzeba jednak uzyskać wpis na listę doradców podatkowych, co jest równoznaczne z otrzymaniem uprawnień do wykonywania tego zawodu. Jeśli więc interesuje nas udzielanie porad i wskazówek podatkowych – warto zorientować się, co do tego jakie wymagania trzeba spełnić, aby zostać doradcą podatkowym.

Czym zajmuje się doradca podatkowy?

Jak wynika z samej nazwy tego zawodu – zajmuje się on udzielaniem rad w kwestiach podatkowych oraz wydawaniem opinii. Może też reprezentować swoich klientów przed sądem w sprawach związanych z podatkami. To także specjalista, który pomaga w wypełnianiu deklaracji oraz przygotowywaniu wniosków, a także osoba prowadząca księgi podatkowe. Doradca trudniący się taką właśnie tematyką może posiadać własne, samodzielne biuro podatkowe.

W jaki sposób zostać doradcą podatkowym?

Istnieje szereg regulacji, co do wymagań dla osoby, która chciałaby taki zawód pełnić. Odpowiednia szkoła i kursy to tylko jedne z nich. Warto jednak przytoczyć je wszystkie, a konkretniej:

  • Posiadanie wykształcenia wyższego
  • Odbycie półrocznej praktyki zawodowej na pełen etat (według wcześniejszych przepisów była to praktyka trwająca aż 2 lata)
  • Zdanie egzaminu na doradcę podatkowego (składa się on z części ustnej oraz pisemnej)
  • Posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych oraz pełnię praw publicznych
  • Posiadanie niezachwianej opinii i reputacji, a także odznaczanie się nieskazitelnym charakterem
  • Wpisanie na listę doradców o co można wnioskować do 3 lat od zdania egzaminu na radcę prawnego

Warto też wiedzieć o tym, że adwokaci i radcy prawni również mogą pełnić funkcję doradców podatkowych. Jak widać, zawód ten poddany jest wielu regulacjom i nie każdy będzie mógł go pełnić. Wymagań jest wiele, ale też nie są one nie do przejścia.

Previous Article
Next Article

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *