doradca podatkowy

Jak zostać doradcą podatkowym?

Wielu osobom kwestie podatków kojarzą się z czymś skomplikowanym oraz niezbyt przyjemnym. Tymczasem zawód doradcy podatkowego może być naprawdę interesujący, tym bardziej, że jest to zawód zaufania publicznego. Będąc osobom fizyczną i chcąc taką funkcję pełnić trzeba jednak uzyskać wpis na listę doradców podatkowych, co jest równoznaczne z otrzymaniem uprawnień do wykonywania tego zawodu. Jeśli więc interesuje nas udzielanie porad i wskazówek podatkowych – warto zorientować się, co do tego jakie wymagania trzeba spełnić, aby zostać doradcą podatkowym.

Czym zajmuje się doradca podatkowy?

Jak wynika z samej nazwy tego zawodu – zajmuje się on udzielaniem rad w kwestiach podatkowych oraz wydawaniem opinii. Może też reprezentować swoich klientów przed sądem w sprawach związanych z podatkami. To także specjalista, który pomaga w wypełnianiu deklaracji oraz przygotowywaniu wniosków, a także osoba prowadząca księgi podatkowe. Doradca trudniący się taką właśnie tematyką może posiadać własne, samodzielne biuro podatkowe.

W jaki sposób zostać doradcą podatkowym?

Istnieje szereg regulacji, co do wymagań dla osoby, która chciałaby taki zawód pełnić. Odpowiednia szkoła i kursy to tylko jedne z nich. Warto jednak przytoczyć je wszystkie, a konkretniej:

  • Posiadanie wykształcenia wyższego
  • Odbycie półrocznej praktyki zawodowej na pełen etat (według wcześniejszych przepisów była to praktyka trwająca aż 2 lata)
  • Zdanie egzaminu na doradcę podatkowego (składa się on z części ustnej oraz pisemnej)
  • Posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych oraz pełnię praw publicznych
  • Posiadanie niezachwianej opinii i reputacji, a także odznaczanie się nieskazitelnym charakterem
  • Wpisanie na listę doradców o co można wnioskować do 3 lat od zdania egzaminu na radcę prawnego

Warto też wiedzieć o tym, że adwokaci i radcy prawni również mogą pełnić funkcję doradców podatkowych. Jak widać, zawód ten poddany jest wielu regulacjom i nie każdy będzie mógł go pełnić. Wymagań jest wiele, ale też nie są one nie do przejścia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *